TIME TRAVEL 2016

24 ve 25 Şubat 2016 günlerinde “Time Travel” etkinliğini okulumuzda gerçekleştirme şansına sahip olduk.

Bu seneki program, 1895 yılında Türkiye’de yaşayan bir büyükelçinin genç eşinin, Reggio Emilia Kütüphanesi tarafından korunmuş günlüğü ile oluşturulan tarihsel belge hakkında gerçekleştirildi.

Maria Pansa günlüğünde, yaşadığı dönemdeki tanık olduğu pek çok olayın yanı sıra zamanın sultanı ve diğer politik insanları ile görüşmeleri gibi önemli tarihi anlardan bahsetmiştir.

Bizim “zaman yolculuğumuz” 24 Şubat günü Time Travel İtalyan hareketinin temsilcisi Cecile Franchetti ve İtalyan Eski Büyükelçisinin eşi Barbara Scarante’nin katılımları ile kültürel ve uygulamalı bir laboratuvar ile başladı.

Öğrenciler anıların sunumuna katıldılar, geçmişi ve bugünü karşılaştırarak geçmiş yaşamın özellikleri üzerine düşündüler. Sonra eski büyükelçinin eşi Scarante, yabancı bir ülkede bir büyükelçinin yerine getirdiği görevler hakkında konuştu. Daha sonra çocuklar resimli Türkçe-İtalyanca sözlük hazırlayıp Maria Pansa karakterini temsil eden büyükelçinin eşine hediye ettiler.

25 Şubat günü, 1895 yılında büyükelçinin çalışma ofisi ve evi olan Casa d’Italia’ya gittik. Öğrenciler, öğretmenler ve misafirler tarihteki bir günü - o dönemde Pera semtinde yaşayan Giuseppe Garibaldi’nin yardımlarıyla 1888 yılında kurulan İstanbul'un ilk İtalyan okulunu ziyaret ettiği günü- yeniden yaşamak için dönem kostümleri giydiler.

Anılarla geçmişi yeniden yaşatan bu özel deneyim, Avrupa’nın birçok şehrinde yapılmakta ve Venedik’in Ca' Foscari Üniversitesi gibi birçok saygın kültür kurumları tarafından desteklenmektedir. Ayrıca, Ca' Foscari Üniversitesi öğrencilerimize 2016 yılındaki bu temsile katıldıklarına dair bir belge verecektir. 

Geri Dön