ITA –IMI Okulları Arası 1. Satranç Kulüpleri Etkinliği Sonuçları

Yeni Yıl Kutlaması

22 Aralık Perşembe günü IMI Özel İtalyan Lisesi’nin tarihi binasında ITA-IMI okulları arası 1. Satranç Kulüpleri Etkinliği gerçekleşti.

Okulların sorumlu öğretmenleri olan Maria Vasapollo, Serra Apolloni, Nurcihan Gökçeoğlu, Petito Amato ve Maria Vittoria Perrotta tarafından organize edilen iki etkinlik ilgili okulların binalarında dostluk maçları ile gerçekleştirildi.

Etkinlik 19 Aralık günü, büyük bir özen ve saygı ile yarışan, değişik yaş, cinsiyet ve milletlerden 32 öğrencinin katılımıyla ITA Ortaokulu’nda başladı.
“Yenilmez” Mario kaptanlığındaki IMI Ortaokulu’nun ekibi kazandı.

Bütün oyuncular önceden yapılmış eşleştirmelerle ardı ardına gelen karşılaşmalarda yarıştılar ve yaş, cinsiyet ve milliyet farklarına rağmen orada konuşulan tek dil “Satranç” dili oldu. Bu etkinlik farklı tarihe ve geçmişlere sahip öğrencileri birbirine yakınlaştırdı ve ortak kurallarla yapılan bu alıştırmalardan keyif aldılar. İki gün boyunca sınıf ortamının dışında değerli anlar paylaşan iki okulun öğrencileri için harika bir tanışma fırsatı oldu.  Organizasyonu yapan öğretmenlere göre eğitsel değeri fazla olan bir deneyim oldu. Katılımcı sınıflar tarafından coşkuyla karşılanan bu etkinlik aynı zamanda eğitim ve sosyalleşme açısından da iyi bir buluşmaydı. Gelecekte de bu girişimi başka etkinlikler düzenleyerek tekrarlamayı temenni ediyoruz.